Türkiye, Türk-Arap Ticaret İş Ortaklıklarını Büyük Bir Güçle Destekliyor

Türkiye, Türk-Arap Ticaret İş Ortaklıklarını Büyük Bir Güçle Destekliyor

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil KURALAY, Türkiye’nin Arap ülkelerine ihracatı 2019’un ilk 9 ayında yıllık bazda yüzde 7 artarak 23 milyar dolar olduğunu belirtti.

İsrafil KURALAY bu açıklamayı 220 Türk firmasının boy gösterdiği ve 1500den fazla yatırımcı ve Arap iş adamlarının katıldığı 14.Türk – Arap İşbirliği Zirvesi Yapı İnşaat ve Gayrimenkul İşbirliği Organizasyonu sırasında belirtti. Ülkede ki birçok fırsatın varlığı ile beraber son zamanlarda Türkiye pazarında Arap ve Yabancı yatırımlarda kayda değer bir yükseliş gerçekleşmektedir. Türkler ve Araplar arasındaki ticari sürecin son zamanlarda geliştiğini de ekledi. Türkiye’nin 2019 istatistiklerine göre; Arap ülkelerine ihracatı (Eylül) 2018’e göre yüzde 7 artarak 23 milyar dolara ulaştı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’nin dünya ülkelerine ihracatı 2019 yılının 9 ayında (Mevcut son veriye göre) yıllık 122. 9 milyon dolardan 125. 7 milyar dolara ulaştı. Bu organizasyon iki gün süreyle çok sayıda Büyükelçinin ve Başkonsolosun katılımıyla Türk – Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği ve Turab fuarcılık (Turabexpo) tarafından Türkiye Ticaret Bakanlığı desteği ile düzenlemektedir.

Türk – Arap Ülkeleri İşbirliği Derneği Genel Başkanı Sabuhi ATTAR ” Türkiye, Türk ve Arap yatırımcılarına gerekli tüm olanakları sağlamaktadır. Ayni zamanda da Türk – Arap ticaret iş ortaklığını güçlü bir şekilde desteklemektedir ”.

Ayrıca, Arap iş adamlarına Türkiye’deki yatırım merkezleriyle iletişim kurmaları, sunulan ücretsiz hizmetlerden yararlanmaları ve ülkedeki haklarını güvence altına almaları konusunda çağrıda bulundu. Attar; ’Geçen yılın Eylül ve Aralık aylarında Türkiye, yatırım ve ikamet kanununda değişiklikler yapmıştır ve yatırımcılara yerel pazara çekmek için imkanlar sağlamıştır.’’ Diye ekledi.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Genel Müdürü Orhan AYDIN, son 15 yılda Türkler ve Körfez ülkeleri arasındaki ticarete ilişkin rakamlardan bahsetti. “Bu sayılar her iki tarafın da çıkarınadır” dedi. Ayrıca, “Bugün Körfez ülkeleriyle olan işbirliğinin 46 milyar dolara ulaştığını” belirtti.

Öte yandan, Ürdün’deki Amerikan Burman Tasarım şirketi şube müdürü Mohammed AL-DUWAİRİ Türk – Arap yapı inşaat ve gayrimenkul İşbirliği Organizasyonuna övgülerde bulundu.

Al- Duwairi;  Türk inşaat ürünlerinin fiyatlarının Avrupa fiyatlarına göre daha düşük olduğunu ve yüksek kalite taşıdığını bunların da tüketicinin kolay erişebilmesini sağladığını söyledi. Fuarda en çok dikkatini çeken şeyin, Türkiye’de vatandaşlık almak karşılığında sizi gayrimenkul sahibi olmak konusunda cesaretlendiren birçok emlak pazarlama şirketinin olduğunu ve bu hizmetin diğer ülkelerde bulunmadığını söyledi.

Ayrıca; geçtiğimiz Aralık ayında, Türkiye’de 250 bin dolar değerinde bir ev satın alarak Türkiye’de yabancı taşınmaz mülkiyeti ve Türk vatandaşlığı alması için kolaylıklar sağlamasına dikkat çekti.

Cezayirli Mimar Kandili SAADOUN, fuar sayesinde sergilenen malzemelerin, üretim araçlarının ve mevcut üretim alanındaki yeniliklerin neler olduğundan bahsetti.

Saadoun; “Ben bir yatırımcı olarak, tüm yatırım alanlarıyla ilgileniyorum. Yatırımcı, bu fuarda ülkesinde istenen ürünleri ve yatırım türünü araştırmalı ve daha sonra yaptığı araştırmalar sonucunda içlerinden en iyisini seçmelidir’’ dedi.  ‘’Bu fuarın düzenlenmesi ekonomik ve ticari alanlarda yatırımcılar arasında fikir alışverişinde bulunmak ve deneyimler kazanmak için önemlidir ” diye ekledi.

Diğer yandan Tunuslu yatırıcım Anwar RAJAH fuara katılabilmek için özel olarak Türkiye’ye geldiğini belirtti. “Türk ürünleri kalite acısından Çin ürünlerinden daha iyidir” diye ekledi. ‘Türkiye inşaat, mobilya ve tüketim ürünleri alanında Arap yatırımcılarına teşvikler sağlamaktadır’ dedi. Son olarak ta “Türkiye son yıllarda önemli bir sanayi ülkesi haline geldi ” dedi.

 

Share this post