Sağlık Turizmi

Türk Arap İşbirliği’nin en önemli projelerinden biri Sağlık Turizmi…

Sağlık Turizmi; Sağlığına kavuşmak için ikamet ettiği ülkeden başka bir ülkeye herhangi bir sebeple tedavi amaçla gidilmesidir. Tedavi amaçlı gidene de sağlık turisti denir. Sağlık turizmi hastalarin ve hasta ailelerinin rahatlığını sağlamak için tıbbi seçenekleri sunmayı hedeflemektedir.

Sağlıklı yaşam sunan her türlü turizm sağlık turizmi kabul etmek gerekmekle birlikte sağlık.

turizmi 3 ana başlıkta değerlendirilmektedir.

1. Tip Turizmi (Hastanelerde tedavi ve ameliyat vb. işlemler)
2. Termal Turizm (Termal Tesislerde rehabilitasyon ve dinlenme vb. hizmetler)
3. Yaşlı ve Engelli Turizmi (Geriatrik tedavi merkezi veya yaylalar da sosyal aktivitelerle birlikte uzun süreli konaklamalar)

Son yıllarda, ülkemizin de gelişmiş ülkelerdeki nitelikli sağlık hizmetleriyle rekabet edebilecek düzeyde sağlık hizmetleri sunmasından dolayı ülkemize dünyanın dört bir yanından tedavi amacıyla turistler gelmektedir. Coğrafi konumu itibarı ile Ortadoğu, Avrupa, Balkanlar ve Afrika’nın ortasında bulunan Türkiye, sahip olduğu iyi yetişmiş hekim ve sağlık çalışanı, ulaşım kolaylığı, 62 ülke ile vizesiz seyahat imkânı ve yüksek sağlık teknolojisi sayesinde sağlık turizminde öncü ülke olabilecek konumdadır. Ayrıca Türkiye sahip olduğu Sağlıklı yaşam merkezleri (wellness), doğal termal spa tesisleri ve çamur banyoları ile ülkeye yarım milyona yakın turist çeken bir cazibe merkezi konumundadır.

TA Group Sağlık Turizmi Hizmetleri bölümünün kuruluş amacı ise Arap ülkelerinden herhangi bir sağlık sebebiyle hizmet almak için yapılan seyahatleri organize eder, şeklinde de özetlenebilir.
Arap ve Türk dünyasını bir arada güçlendirme hedefiyle kurulan TA Group, Türkiye’deki gelişmiş sağlık sektörünü Arap ülkelerin vatandaşlarının faydalanması için gayret göstermektedir.